stomatolog stomatologia warszawa

Wybielanie zębów

Przez znaczną część swojego życia spożywamy jedzenie wywołujące przebarwienia zębów nie zdając sobie z tego sprawy. Regularne picie herbaty, kawy, czerwonego wina czy palenie tytoniu powoduje stopniowe i nasilające się ciemnienie zębów.

Regularne szczotkowanie zębów i ich oczyszczanie w gabinecie może usunąć tylko część zewnętrznie umiejscowionych przebarwień  lecz nie te, które penetrują w wewnętrzne warstwy szkliwa a nawet do zębiny.


1. Błonka nabyta, 2. Szkliwo, 3. Zębina, 4. Dziąsło


W tym przypadku należy zgłosić się do lekarza z prośbą o specjalistyczną poradę, właściwą ocenę sytuacji i profesjonalne rozwiązanie problemu.

W Centrum Stomatologii Dentalife stosujemy tylko skuteczne i sprawdzone metody wybielania zębów.

 

Wybielanie zębów gabinetowe

W czasie tych zabiegów stosujemy preparaty firmy BEYOND™ Dental & Health, która jest światowym liderem w dziedzinie wybielania zębów, co potwierdzają międzynarodowe medyczne certyfikaty CE, FDA, ISO i inne.

Zabieg wybielania BEYOND™ jest jednorazowy i polega na pokryciu powierzchni zębów wybielającym żelem i zaktywowanie go przy pomocy światła lampy do wybielania tzw. akceleratora.


Lampa Beyond.

Niebieskie światło o wysokiej częstotliwości emitowane przez akcelerator znacznie przyspiesza cały proces wybielania zębów. Specjalny układ optyczny składający się z 12 tyś. światłowodów wbudowany w akcelerator BEYOND™ precyzyjnie odcina promieniowanie ultrafioletowe (UV) i podczerwone (IR) szkodliwe dla miazgi zęba a pozostawia  tzw. "zimne światło" - całkowicie bezpieczne dla pacjenta.


Akcelerator

Substancją aktywną odpowiedzialną za wybielanie zębów jest nadtlenek wodoru. Poddany działaniu fal świetlnych o odpowiednio dobranej długości (pomiędzy 480 a 520 nanometrów) powoduje natychmiastowy efekt rozbijania cząsteczek barwników z pokarmu głęboko penetrujących do wewnętrznych warstw szkliwa. W skład żelu wchodzą również inne substancje odpowiedzialne za polepszenie rezultatu wybielania i zmniejszenie nadwrażliwości zębów. Zabieg trwa ok. 45-60 minut i jest całkowicie bezpieczny, co potwierdzają liczne badania naukowe.


Wprowadzenie ochrony dla warg i policzkówNaniesienie preparatu chroniącego dziąsła przed podrażnieniami.Aplikacja żelu do wybielania zębów.Przyspieszenie procesu wybielania z użyciem akceleratora BEYOND.

Po zabiegu wybielania BEYOND™ zęby stają się jaśniejsze o 5 do 14 odcieni, wg 16 stopniowej skali VITA®, służącej do oceny koloru zębów przez lekarzy.

Widocznym efektem podjętych działań są białe, lśniące zęby,
zdrowy uśmiech i dobre samopoczucie pacjenta!
Przed wybielaniem. Pojedynczy ząb 22. Przebarwienie na skutek urazu.Po wybielaniu. Ząb 22, kolor identyczny z zębami sąsiednimi.Zęby przed wybielaniem z zastosowaniem systemu Beyond.Zęby po wybielaniu. Efekt po 45 minutach.

 

Wybielanie zębów domowe

Polega na wykonaniu i noszeniu przez pacjenta elastycznych szyn do wybielania (łyżek nakładkowych), do których wprowadza się żel wybielający. Zabieg taki trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, a pacjent powinien zakładać szyny na noc. Substancją aktywną odpowiedzialną za skuteczność wybielania jest nadtlenek karbamidu o niskim stężeniu od 10 do 20%.

Niektórzy producenci dodają do żelu związki fluoru - najczęściej fluorek sodu, który zmniejsza nadwrażliwość pozabiegową zębów. Lekarze w naszym Centrum zalecają stosowanie sprawdzonych i dobrze udokumentowanych preparatów: ILLUMINE, OPALESCENCE, NITE WHITE.

Wkrótce po wybielaniu tak jak w poprzednim przypadku należy stosować się do zaleceń lekarza i unikać pokarmów i napojów mogących powodować przebarwianie zębów.

Zabiegi wybielania zębów należy powtarzać tak jak zabiegi higieniczne jamy ustnej. Częstotliwość powtarzania tych zabiegów uzależniona jest od nawyków żywieniowych i umiejętnego oczyszczania zębów.

 1. Kandydatami kwalifikującymi się do wybielania są pacjenci z naturalnie żółtymi zębami lub z występującymi przebarwieniami, z osadami wywołanymi wiekiem, paleniem tytoniu i innymi czynnikami. Zęby z ubytkami szkliwa nie powinny być wybielane.
 2. Przy przebarwieniach spowodowanych lekami (np. tetrcyklinami) nie wszyscy pacjenci uzyskują zadawalające rezultaty. Tylko około 25% osób uzyskuje znakomite efekty, 50% dobre a 25% ma niewielkie zmiany. Zęby martwe jedynie w 15% przypadków poddają się kuracji i uzyskują oczekiwane przez nas rezultaty.
 3. Pacjenci, którzy wymagają założenia nowych wypełnień powinni odczekać co najmniej dwa tygodnie po skończonym wybielaniu aby nowy jaśniejszy kolor ustabilizował się i można było dobrać identyczny odcień wypełnienia.
 4. Przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, czy pacjent ma wyleczone ubytki oraz usunąć kamień nazębny. Wszystkie ubytki powinny być wypełnione materiałami prowizorycznymi. Pacjenci z odsłoniętymi szyjkami z powodów chorób przyzębia powinni mieć skróconą szynę lub założone wypełnienia V klasy na obszary wrażliwe lub tymczasowo zabezpieczone specjalnymi preparatami.
 5. Preparaty do wybielania nie powinny być stosowane przez osoby ze stwierdzonym uczuleniem na ich składniki, przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie prowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na rozwijający się organizm.
 6. Martwe zęby mogą być wybielane po ich otwarciu
 7. Stany zapalne błon śluzowych są bezwzględnym przeciwwskazaniem do używania preparatu.


Czynności dodatkowe przed wybielaniem.

 1. Usunięcie kamienia nazębnego i osadów, zabezpieczenie ubytków.
 2. Upewnić się, czy pacjent wie, że korony i plomby nie wybielają się i mogą wymagać zmiany po zakończonym zabiegu.
 3. Ustalenie koloru zębów wg kolornika przed zabiegiem w celu porównania z osiągniętym efektem lub/i wykonanie zdjęć.
 4. Dopasowanie szyn/nakładek do wybielania. Nie powinny być luźne, ale również nie mogą drażnić i uciskać dziąseł. Dobrze wykonana łyżka stabilnie utrzymuje się na zębach i nie powoduje podrażnień.


Wybielanie.

 1. W czasie stosowania preparatu należy zaniechać palenia tytoniu, picia kawy, herbaty, Coca-Coli, czerwonego wina, soków i  pokarmów zawierających substancje mogące wydłużać proces wybielania lub pogorszyć jego efekt.
 2. Nie powinno się jeść ani pić z założonymi szynami nazębnymi.
 3. Podczas wybielania nie należy wprowadzać zbyt dużych ilości preparatu do szyn. Tu więcej nie oznacza lepiej. Nadmiar preparatu wypłynie poza szyny i może być przyczyną podrażnień błony śluzowej.
 4. Szyna powinna być wypełniona żelem do wybielania w odpowiednich miejscach - powierzchnie żujące i brzegi sieczne oraz w wytworzonych komorach na powierzchniach wargowych.
 5. Niewielka dawka preparatu wystarcza na pokrycie pełnego łuku zębowego. Zazwyczaj dwie strzykawki wystarczają na 6 dni terapii.
 6. Stężenie preparatu i ilość strzykawek dobiera lekarz na podstawie badania i ustalenia przyczyny przebarwień, stanu uzębienia, planowanego czasu leczenia.
 7. Stosowanie preparatu wybielającego nie powinno być przerywane. W przypadku przerwania terapii z przyczyn losowych a następnie jej dalszej kontynuacji należy ją odpowiednio wydłużyć.
 8. Jeśli pojawią się jakiekolwiek komplikacje należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 9. Jeśli nie ma wyraźnych przyczyn, które mogą powodować nadwrażliwość, należy przerwać leczenie na co najmniej dwa dni, dopóki objawy nie ustąpią. Potem należy kontynuować wybielanie co drugą noc.
 10. Wizyty kontrolne powinny być zaplanowane co dwa, trzy dni, aby obserwować postępy w leczeniu.
 11. Wizytę kontrolną ustala się po dwóch tygodniach lub po zakończeniu leczenia. Na wizycie tej ocenia się osiągnięty efekt z użyciem klucza kolorów i wykonuje zdjęcia. Stopień uzyskanej bieli będzie się różnił w zależności od indywidualnej budowy zębów oraz pochodzenia istniejących przebarwień.


Po leczeniu.

Po wybielaniu przez około tydzień zaleca się spożywanie pokarmów nie zawierających intensywnych barwników zarówno sztucznych jak i naturalnych.

Jeśli jest to konieczne, proces wybielania może być podtrzymywany przy zastosowaniu mini zestawów przez jedną - dwie noce co 6-12 miesięcy.

Kiedy występuje dokuczliwa nadwrażliwość zębów:

  1. Pozabiegowa nadwrażliwość może dotyczyć zębów i dziąseł. W obu przypadkach są to objawy czasowe i znikną w ciągu 1-3 dni po zaprzestaniu używania preparatu.
  2. Jeżeli dolegliwości nie mijają do szyn używanych do wybielania można wprowadzić preparaty zmniejszające lub eliminujące dolegliwości i stosować do ustąpienia nadwrażliwości po konsultacji z lekarzem.
  3. Jeśli występuje nadwrażliwość zębów, a pacjent ma odsłonięty cement korzeniowy lub zębinę wykonuje się wypełnienia w tych miejscach.

   Uwaga:
   Kiedy objawy nadwrażliwości utrzymują się, należy przepisać środek przeciwzapalny np. paracetamol i przerwać leczenie dopóki dyskomfort nie ustąpi.
   Część pacjentów będzie odczuwać bolesną nadwrażliwość bez wyraźnych przyczyn. Jeśli podjęte próby leczenia nie eliminują przykrych objawów, wówczas należy zakończyć wybielanie.
  1. Może wystąpić niewielkie podrażnienie dziąseł, objawiające się lekkim zaczerwienieniem, które również mija po zakończeniu wybielania.
  2. Zęby zaraz po wybielaniu są zawsze nieco jaśniejsze. Ostateczny kolor stabilizuje się po upływie 1 do 2 tygodni.


WAŻNE!

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub problemów prosimy bardzo o natychmiastowe poinformowane swojego lekarza prowadzącego.Chcesz skorzystać z naszych usług?

zadzwoń: 22 646 97 70
ul.Wiktorska 7/11
02-587 Warszawa
telefon: 507 165 137
e-mail: dentalife@dentalife.pl 
Rejestracja telefoniczna 9 - 20
Godziny otwarcia kliniki:
poniedziałek 12 - 20
wtorek 9 - 20
środa 12 - 20
czwartek 9 - 17
piątek 9 - 17
Copyright © 2001-2024 by DENTALIFE o klinice | zabiegi | cennik | nasi lekarze | sprzęt stomatologiczny | gdzie jesteśmy
  projekt i wykonanie: VEGA Internet Studio