stomatolog stomatologia warszawa

Wkłady (inlays), nakłady (onlays, overlays) koronowe

to uzupełnienia protetyczne odtwarzające utracone tkanki w obrębie jednego zęba - braki jakościowe - w odcinkach bocznych uzębienia (zęby przedtrzonowe i trzonowe). Wykonywane są z materiałów kompozytowych, ceramiki prasowanej, ceramiki napalanej na tlenkach glinu i cyrkonu, ceramiki CAD/CAM, ceramiki napalanej na stopach metali szlachetnych i nieszlachetnych, stopów metali szlachetnych.

Różnica pomiędzy tymi uzupełnieniami jest bardzo subtelna, jeśli odtwarzają zniszczone powierzchnie żujące, styczne i stoki guzków zęba - są to wkłady koronowe (inlay).

Jeżeli uzupełnienie odtwarza również guzki zęba nazywamy je wówczas nakładem (onlay). Nakłady o rozszerzonym zasięgu obejmującym zewnętrzne stoki guzków zębowych nazywamy overlays. Są alternatywą w leczeniu bardzo rozległych, poddziąsłowych ubytków gdzie zachowawcze metody leczenia z wykorzystaniem tradycyjnych wypełnień (tzw. plomb) nie sprawdzają się - zwłaszcza przy odbudowie punktów stycznych, rekonstrukcji zwarcia itp.

Wypełnienia amalgamatowe wymieniowo na ceramiczne wkłady koronowe:

Etapy leczenia:

Leczenie takimi uzupełnieniami wymaga zarezerwowania dwóch wizyt.

  • Na pierwszej wizycie, lekarz opracowuje ubytek w sposób bardzo podobny jak się to robi podczas leczenia zachowawczego, z tą różnicą, że ściany boczne ubytku muszą być lekko rozbieżne w kierunku do powierzchni żującej. Zabieg jest wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Po zakończeniu preparacji pobiera się wycisk leczonego zęba, zębów przeciwstawnych, ustala kolor i zwarcie. Preparowany ząb zabezpiecza się materiałem tymczasowym. Pobrane wyciski wysyłane są do laboratorium protetycznego gdzie wykonywane jest uzupełnienie.
  • Na drugiej wizycie, po ocenie, przymierzeniu, dopasowaniu i akceptacji uzupełnienia jest ono cementowane w leczonym zębie.

Należy pamiętać, że tylko prawidłowa higiena jamy ustnej i stawianie się na wizyty kontrolne ustalane przez lekarza zapewnia długoczasowe korzystanie z tego rodzaju uzupełnień protetycznych.


Chcesz skorzystać z naszych usług?

zadzwoń: 22 646 97 70
ul.Wiktorska 7/11
02-587 Warszawa
telefon: 507 165 137
e-mail: dentalife@dentalife.pl 
Rejestracja telefoniczna 9 - 20
Godziny otwarcia kliniki:
poniedziałek 12 - 20
wtorek 9 - 20
środa 12 - 20
czwartek 9 - 17
piątek 9 - 17
Copyright © 2001-2024 by DENTALIFE o klinice | zabiegi | cennik | nasi lekarze | sprzęt stomatologiczny | gdzie jesteśmy
  projekt i wykonanie: VEGA Internet Studio