stomatolog stomatologia warszawa

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe wykonane są na podbudowie metalowej, do której przytwierdza się części akrylowe: zęby i elementy imitujące dziąsło. Protezę szkieletową na podłożu utrzymują klamry i ciernie opierające się o zęby, których ilość i wielkość jest zależna od indywidualnych warunków zębowych. Ich właściwe rozmieszczenie ma duży wpływ na stabilność protezy, a więc późniejszy komfort użytkowania. Dzięki temu, że proteza i elementy utrzymujące odlewane są jednoczasowo ze sztywnego metalu, można znacząco zmniejszyć zasięg i grubość protezy. Proteza szkieletowa uznawana jest za najlepszą wśród uzupełnień ruchomych ze względu na najbardziej fizjologiczne przenoszenie sił żucia. Dzięki wspomnianym lanym klamrom i cierniom, siły są przenoszone bezpośrednio na zęby pacjenta (tzw. przenoszenie ozębnowe), a nie na całą błonę śluzową pokrywającą wyrostek zębodołowy kości. Pozwala to dłużej zachować w dobrej kondycji przyzębie, pozostałe zęby i kość wyrostka zębodołowego. Dodatkowo przy zwiększonej ruchomości niektórych zębów, można zastosować tzw. szynoprotezę, która dodatkowo szynuje, czyli stabilizuje rozchwiane zęby.

Do wykonania protezy szkieletowej potrzebne są 4 wizyty w gabinecie stomatologicznym.

  • Na pierwszej, ma miejsce planowanie leczenia - odbywa się rozmowa z pacjentem w celu ustalenia jego potrzeb i oczekiwań, przeprowadzone jest badanie wewnątrz- i zewnątrzustne, oceniane są warunki zębowe na podstawie zdjęć rtg (najczęściej pantomograficzne i zębowe) i wskazywane zęby do ewentualne leczenia czy usunięcia.
  • Wyciski. Jeśli pacjent jest już przygotowany do leczenia protetycznego, wtedy pobierane są wyciski podłoża protetycznego szczęki i żuchwy.
  • Przymiarka. Kolejna, trzecia wizyta to przymiarka indywidualnego metalowego szkieletu protezy. Kontrolowany jest zasięg i jej stabilizacja, dopasowanie klamer i cierni, dokładność odlewu itp. Na tej wizycie ustalane jest też zwarcie i kolor przyszłych zębów.
  • Na ostatniej, czwartej wizycie następuje oddanie gotowej protezy. Lekarz przymierza ją i dokonuje ewentualnych korekt. Udzielane są też wskazania dotyczące właściwego użytkowania protezy i umawiane są terminy wizyt kontrolnych.

Proteza szkieletowa jest uzupełnieniem wygodnym dla pacjenta, z reguły pacjenci szybko się do niej przyzwyczajają. Elementy metalowe są tak projektowane, aby były mało widoczne dla innych osób .Jednak nie zawsze udaje się je zupełnie "schować". Można wtedy polepszyć efekt kosmetyczny stosując precyzyjne elementy retencyjne: zatrzaski, teleskopy, zasuwy lub rygle, które są schowane pod płytą protezy.


Karta stałego pacjenta
karta stałego pacjenta
Karta stałego pacjenta to zniżki na wybrane usługi stomatologiczne »
Chcesz skorzystać z naszych usług?

zadzwoń: 22 646 97 70
ul.Wiktorska 7/11
02-587 Warszawa

telefony:
22 646 97 70 
22 646 97 73 
507 165 137 
e-mail: dentalife@dentalife.pl 
Czynne:

poniedziałek-piątek:
sobota

8.00 - 21.00
9.00 - 15.00
Copyright © 2001-2021 by DENTALIFE o klinice | zabiegi | cennik | nasi lekarze | sprzęt stomatologiczny | gdzie jesteśmy
  projektowanie ogrodów   projekt i wykonanie : VEGA Internet Studio