stomatolog stomatologia warszawa

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to komfortowe i bardzo estetyczne uzupełnienia cementowane na stałe na filarach, którymi mogą być zęby pacjenta lub implanty zębowe. Pozwalają na uzupełnienie brakujących zębów, opierając się na dwóch, trzech lub większej ilości filarów. Każdy most składa się z przęsła (części dowieszonej do zębów oskrzydlających utracone zęby) oraz filarów (zębów/implantów stanowiących miejsca podparcia dla mostu). Zastosowanie mostów ogranicza się do braków międzyzębowych, uzależnione jest od jakości, ilości i rozmieszczenia zębów filarowych. W przypadkach braków zębowych gdzie rozmieszczenie zębów filarowych jest niekorzystne i dyskwalifikuje mosty jako rozwiązanie protetyczne z pomocą przychodzi współczesna implantologia. Wszczepienie implantów odtwarza utracone korzenie umożliwiając większej grupie pacjentów korzystanie z udogodnień jakie dają stałe uzupełnienia protetyczne, w tym mosty.

Mosty tak jak i korony mogą być wykonane z ceramiki napalanej na podbudowie ze stopów metali szlachetnych (stopy złoto-platynowe) i nieszlachetnych (stopy chromo-kobaltowe).

W ostatnich latach mosty na stopach metali są wypierane przez uzupełnienia, w których podbudowę stanowi estetyczny i wytrzymały tlenek cyrkonu lub tlenek glinu (alumina).

Wykonanie mostu wymaga przygotowania zębów (filarów), wiążącego się z oszlifowaniem ich części koronowych na grubość przyszłej korony. Preparacja zębów jest uzależniona od miejsca szlifowania i rodzaju materiału, z którego ma być wykonany most protetyczny i wynosi średnio od 1-1.5 mm.

W niektórych przypadkach, kiedy zęby przeznaczone na filary mostu są bardzo zniszczone, należy je wcześniej przygotować. Często wymaga to leczenia kanałowego i wykonania wkładu koronowego lub wkładu koronowo-korzeniowego.

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i są całkowicie bezbolesne.

Na wykonanie mostu należy zarezerwować co najmniej trzy wizyty.

  • Na pierwszej wizycie lekarz ustala z pacjentem zakres leczenia oraz przedstawia różne warianty uzupełnienia braków, czas leczenia i związane z tym koszty. Po dokonaniu wyboru i uzyskaniu akceptacji pacjenta umawiana jest następna wizyta.
  • Na drugiej wizycie lekarz preparuje filary mostu, pobiera wyciski i wykonuje uzupełnienia tymczasowe osłaniające oszlifowane zęby. Ustalany jest kształt i kolor zębów w moście najczęściej odpowiadający zębom naturalnym. Pobrane wyciski odsyłane są do laboratorium protetycznego gdzie wykwalifikowany technik dentystyczny wykonuje zlecone uzupełnienie kierując się wskazówkami otrzymanymi od lekarza, normami technologicznymi i poczuciem estetyki. Zajmuje to średnio 7 dni roboczych. W przypadkach rozległych, bardziej skomplikowanych prac trwa to dłużej i wymaga wizyt kontrolnych, na których przymierzane są uzupełnienia protetyczne w kolejnych etapach wykonania.

Oddanie wykonanego mostu jest ostatnim etapem leczenia. Podczas tej wizyty pacjent wspólnie z lekarzem oceniają uzupełnienie, biorąc pod uwagę jego estetykę i funkcjonalność. Po uzyskaniu akceptacji przez pacjenta most jest cementowany na zębach filarowych. W niektórych przypadkach uzupełnienie jest cementowane tymczasowo, w celu oswojenia się nim, rozwiania ewentualnych wątpliwości i konsultacji z rodziną lub bliskimi. Podczas tej wizyty pacjent zostaje poinformowany o zasadach postepowania i zachowaniu szczególnej higieny, niezbędnej w długoterminowym utrzymaniu tego rodzaju uzupełnienia.


Chcesz skorzystać z naszych usług?

zadzwoń: 22 646 97 70
ul.Wiktorska 7/11
02-587 Warszawa
telefon: 507 165 137
e-mail: dentalife@dentalife.pl 
Rejestracja telefoniczna 9 - 20
Godziny otwarcia kliniki:
poniedziałek 12 - 20
wtorek 9 - 20
środa 12 - 20
czwartek 9 - 17
piątek 9 - 17
Copyright © 2001-2024 by DENTALIFE o klinice | zabiegi | cennik | nasi lekarze | sprzęt stomatologiczny | gdzie jesteśmy
  projekt i wykonanie: VEGA Internet Studio